Spotkanie z seniorami — bądźmy czujni i nie dajmy się oszukać metodą „na policjanta” lub „wnuczka”
28 lipca br. w Dziennym Domu Seniora w Gniewie odbyło się spotkanie profilaktyczne na temat oszustw metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. Wzięło w nim udział 15 osób. Policjantka z tczewskiej komendy przypomniała o tym, jak nie paść ofiarą oszustów oraz omówiła metody ich działania na podstawie zamieszczonego na stronie Pomorskiej Policji artykułu pt. „Brak czujności oraz oferta wysokiego zysku powodem utraty kilkuset tyś. zł. czworga seniorów”. Mundurowa udzieliła również porad jak bezpiecznie dokonywać zakupów na portalach internetowych czy w sklepach. W trakcie rozmowy udzielała odpowiedzi na nurtujące seniorów pytania. Takie działania profilaktyczne sprawiają, że stróże prawa otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść.
Policjantka z tczewskiej komendy 28 lipca br. o 11 przeprowadziła spotkanie profilaktyczne skierowane głównie do osób w starszym wieku. Prelekcja odbyła się w Dziennym Domu Seniora w Gniewie i wzięło w niej udział 15 osób. Funkcjonariuszka przypomniała o tym, jak nie paść ofiarą oszustów, którzy wyłudzają pieniądze oraz udzieliła seniorom porad jak bezpiecznie dokonywać zakupów na portalach internetowych czy w sklepach. Omówiła także metody działania przestępców na podstawie zamieszczonego na stronie Pomorskiej Policji artykułu pt. „Brak czujności oraz oferta wysokiego zysku powodem utraty kilkuset tyś. zł. czworga seniorów”. W trakcie rozmowy mundurowa udzielała odpowiedzi na nurtujące seniorów pytania.
Policjanci przypominają, że pomimo ciągle prowadzonych akcji profilaktycznych przestępcy nadal wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. Sposób działania przestępców podających się za wnuczka, czy członka rodziny jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję. Oszuści jednak modyfikują swoje działania. Sprawcy coraz częściej wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji i podają się za mundurowych. Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się za funkcjonariuszy, ale wykorzystują też inne zawody, do których społeczeństwo ma zaufanie.
Miejmy na uwadze to, że gdy ktoś w rozmowie telefonicznej prosi o pieniądze, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.
Pamiętajmy, oszuści nie odpuszczają — stosują podstęp, różne legendy, metody i socjotechniki, aby zmanipulować ludzi, często osoby starsze i wyłudzić od nich pieniądze.