Działania policjantów tczewskiej drogówki pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.
17 sierpnia br. policjanci tczewskiej drogówki prowadzili działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” na terenie całego powiatu. Działania te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i użytkowników hulajnóg. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na wykroczenia, których popełnienie stwarzało zagrożenie dla uczestników ruchu. Wzmożonym nadzorem zostały objęte miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla tych użytkowników dróg tj. przejścia dla pieszych i przejazdy.
We wtorek mundurowi prowadzili działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” na terenie powiatu tczewskiego. Działania te mają na celu zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych, rowerzystów i użytkowników hulajnóg. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec osób spacerujących oraz cyklistów. Większym niż zwykle nadzorem były objęte skrzyżowania i przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe oraz miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do popełniania wykroczeń, które powodują zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Uwaga stróżów prawa skierowana była także, na pieszych i rowerzystów, którzy nie stosowali się do obowiązujących przepisów. Z konsekwencjami musiały liczyć się osoby, które przechodziły przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, a także wchodziły na przejście dla pieszych na czerwonym świetle. Rozmowa z policjantami, nie ominęła również rowerzystów, którzy wjeżdżali na przejścia dla pieszych, lub poruszali się chodnikiem, zamiast po wyznaczonej drodze dla rowerów.
Należy pamiętać, że przepisy ruchu drogowego obowiązujące od 1 czerwca ubiegłego roku zobowiązują kierowców do obserwacji nie tylko sytuacji na przejściu, ale także w jego okolicy. Jazda z większą niż dopuszczalna, prędkością szczególnie w okolicach pasów jest bardzo niebezpieczna. Każde przekroczenie prędkości ma wpływ na opóźnienie reakcji i wydłużenie drogi hamowania. Warto przypomnieć, że zasady szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania dotyczą wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Stosowanie się do obowiązujących przepisów to obowiązek każdego uczestnika ruchu drogowego. Tylko takie zachowanie na drodze wpłynie na bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników dróg.