Podsumowanie funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w 2022 roku
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest nowoczesnym interaktywnym narzędziem umożliwiającym społeczeństwu kontakt z Policją za pośrednictwem Internetu. W roku 2022 mieszkańcy powiatu tczewskiego nanieśli 775 zgłoszeń. Znaczna ich ilość, bo prawie 545, dotyczyła zagrożeń z zakresu ruchu drogowego. Pozostałe 230 zgłoszeń zostały zakwalifikowane jako zagrożenia o charakterze porządkowym.
Jednym z narzędzi, które może pomóc przyczynić się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa obywateli, jest aplikacja „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. W roku 2022 mieszkańcy powiatu tczewskiego nanieśli 775 zgłoszeń. Znaczna ich ilość, bo prawie 545, dotyczyła zgłoszeń z zakresu ruchu drogowego, a w szczególności przekraczania prędkości (242), nieprawidłowego parkowania (234), niewłaściwej infrastruktury drogowej (30) czy złej organizacji ruchu drogowego (25). Pozostałe 230 zgłoszeń zostało zakwalifikowane do zagrożeń o charakterze porządkowym i głównie dotyczyły spożywania alkoholu w miejscach objętych zakazem (90), grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją (43), aktów wandalizmu (26), dzikich wysypisk śmieci (29) i niszczenia zieleni (4). Naniesionych zgłoszeń w kategorii „osoba bezdomna wymagająca pomocy” było 5. W wyniku przeprowadzonej weryfikacji zgłoszeń naniesionych na KMZB funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie w 334 przypadkach potwierdzili zgłoszenia, co stanowiło 43% wszystkich zgłoszeń. Ponadto dzięki współpracy policjantów z samorządami oraz różnego rodzaju podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców udało się wyeliminować większość zagrożeń. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest niewątpliwie narzędziem, które w rękach obywateli może być skutecznym sposobem na rozwiązywanie problemów w otaczającej nas rzeczywistości. Wszystkie sygnały o danym problemie ze strony społeczeństwa są czytelnym sygnałem do skierowania w konkretne miejsce wzmożonych patroli policyjnych.
Korzystanie z Mapy jest bardzo proste. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić, nie ma potrzeby zakładania żadnego konta, podawania swoich danych, czy numeru telefonu. Każde zgłoszenie jest sprawdzane przez policjantów. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.
Dziękujemy za aktywne korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i zachęcamy do dalszego wykorzystywania mapy w celu poprawy bezpieczeństwa.
Pamiętajmy jednak, że w przypadku zagrożenia życia i zdrowia lub potrzeby pilnej interwencji Policji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numeru alarmowego. W takim przypadku należy korzystać z numerów alarmowych 997 lub 112.