Wiadomości

Bezpieczny senior

Data publikacji 20.03.2023

Ofiarą oszustów może stać się każdy, nie tylko osoby starsze, dlatego warto ostrzegać i rozmawiać o tym, jak bezpiecznie postępować w przypadku telefonicznej informacji o wypadku krewnego. W ubiegły piątek policjanci z tczewskiej komendy spotkali się z seniorami w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Tczewie, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie.

Bezpieczeństwo osób starszych jest bardzo ważne, dlatego tczewscy policjanci nie przestają ostrzegać przed działaniem oszustów, którzy właśnie seniorów najczęściej obierają za swój cel. Komunikaty prasowe, spotkania i debaty z seniorami to nieodłączna forma działań prewencyjnych. 17 marca tego roku w tczewskim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych profilaktyk oraz dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie rozmawiali z seniorami o oszustwach i zagrożeniach, z jakimi mogą spotkać się każdego dnia osoby starsze i jak ich uniknąć. Szczególną uwagę zwrócili na oszustwa metodą ,,na wnuczka” oraz inne odmiany oszustw ,,na policjanta” oraz oszustwa w sieci. Policjanci przekazali cenne rady, jak postępować, by nie stać się ofiarą przestępstwa. Podkreślali, jak ważne jest w kontakcie z obcymi osobami stosowanie zasady ograniczonego zaufania i asertywności. Seniorzy oraz policjanci wymienili się spostrzeżeniami, informacjami oraz doświadczeniami w sposobach radzenia sobie z przestępstwami. Spotkanie było również świetną okazją, aby przybliżyć jego uczestnikom informacje na temat możliwości, jakie każdej osobie daje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali ulotki edukacyjne, które będą przypominały o tym, jak uchronić się przed nieproszonym gościem.

Przypominamy. Przestrzegając kilku podstawowych zasad, możemy uchronić się przed utratą gotówki:
• rozłącz się w sytuacji, kiedy osoba, która dzwoni do ciebie, prosi o podanie numeru PESEL,
• rozłącz się, kiedy rozmówca podaje się za policjanta i mówi, że ktoś z twoich bliskich miał wypadek i potrzebna jest gotówka,
• nigdy nikomu nie podawaj danych logowania do swojego konta internetowego,
• chroń swoje dane osobowe,
• nie klikaj żadnych linków w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami.

Oszuści potrafią posunąć się do różnych kłamstw oraz nieprawdziwych historii, które mogą w pierwszej chwili wydać się autentyczne. Ich ofiarą może stać się każdy, nie tylko osoby starsze. Dlatego przypominamy, że prokuratorzy lub policjanci nigdy nie proszą o gotówkę, a także nie informują o swoich działaniach. Pozostańmy czujni i nieufni, aby nie stracić swoich oszczędności.

Powrót na górę strony