Z poradami policjantów bądź bezpieczny w święta wielkanocne
Czas świąt wielkanocnych to czas wzmożonej aktywności oszustów ale i pośpiechu, który może doprowadzić do przykrego wydarzenia. Nie dajmy się zwieść niektórym pokusom, aby nie stać się ofiarą przestępstwa. Policjanci w tym wyjątkowym czasie będą podejmować wiele działań prewencyjnych np. pełniąc służbę zwłaszcza pieszo w rejonach dużych skupisk ludzi ze szczególnym zwróceniem uwagi na pozostawione bez nadzoru bagaże i pakunki. Policjanci będą zapobiegać przestępstwom i wykroczeniom przeciwko mieniu w centrach handlowych, na targowiskach, w środkach publicznej komunikacji zbiorowej, a także na dworcach kolejowych czy autobusowych. Już teraz bądź z nami bezpieczny i przeczytaj kilka porad, dzięki którym unikniesz trudnych sytuacji.
Chrońmy swoje pieniądze!
Tczewscy policjanci radzą, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, czyli w centrach handlowych, sklepach, na targach i w środkach komunikacji publicznej, zachować szczególną ostrożność. W takich właśnie miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Niestety kieszonkowcy najczęściej wykorzystują nasze rozkojarzenie i pośpiech. W szczególności uważajmy w miejscach takich jak: dworce, przystanki, sklepy, gdzie jesteśmy narażeni na kradzież. Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Płacąc za zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu. Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Wyjmując kilkukrotnie portfel podczas kupowania, za każdym razem zamykajmy torebkę lub plecak. Trzymajmy je najlepiej z przodu, zamknięciem do siebie.
Zabezpieczmy swoje domy i mieszkania
Podczas zakupów klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem, ponieważ w przypadku zagubienia ich, złodziej może okraść nasze mieszkanie. Wyjeżdżając na święta, pamiętajmy o prawidłowym zabezpieczeniu mieszkania. Nigdy nie zostawiajmy uchylonych tzw. „lufcików”. Sprawdźmy, czy okna i drzwi balkonowe są zamknięte. Rozważmy też możliwość zamontowania dodatkowych atestowanych zamków oraz blokad przeciwwyważeniowych. Dobrze jest też ubezpieczyć dom lub mieszkanie. W przypadku dłuższego wyjazdu, najlepiej jest poprosić zaufaną osobę o opiekę nad mieszkaniem. Wieczorne zapalenie światła, wyjęcie listów, ulotek z drzwi czy włączenie telewizora lub radia odstrasza potencjalnego złodzieja. Dość skutecznym zabezpieczeniem mieszkania może okazać się czujny sąsiad. Natychmiastowa reakcja na hałasy lub obecność kogoś nieznajomego mogą odwieść sprawcę od próby włamania. Kiedy podczas nieobecności sąsiadów zauważymy osoby obce interesujące się ich mieszkaniem, natychmiast poinformujmy o tym Policję.
Bądźmy wyczuleni podczas dokonywania zakupów w sieci!
Coraz częściej korzystamy z możliwości dokonywania zakupów poprzez Internet, a zwłaszcza teraz, przed świętami cieszą się ogromną popularnością. Są bardzo wygodne i dają możliwość wyboru najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów internetowych czy portali aukcyjnych. Kupując w sieci, musimy jednak pamiętać, że Internet to również miejsce, gdzie działają oszuści. Apelujemy, aby korzystając z tej formy zakupów zachować podstawowe środki ostrożności i zdrowy rozsądek. Dlatego uważajmy na wyjątkowe okazje i bardzo duże promocje na sprzęt i artykuły. Za każdym razem sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Starajmy się dokonywać zakupów za pobraniem, płaćmy po otrzymaniu zamówionego towaru. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, a na stronę sklepu wchodźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Unikajmy także zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić m.in. z przestępstwa, zachowajmy dla pewności korespondencję ze sprzedawcą. Po przekierowaniu na stronę swojego banku przy płatności e-przelewem zawsze upewnijmy się, czy nic nie wzbudza naszych wątpliwości. Płatności dokonujmy wyłącznie na zaufanych urządzeniach i unikajmy wykonywania ich w miejscach publicznych. Nigdy nie udostępniajmy swoich numerów PIN czy haseł np. do bankowości elektronicznej. Uważajmy także na podejrzane wiadomości o konieczności dopłaty do przesyłki.
Żeby nie dać się oszukać podczas przedświątecznych zakupów, stosuj środki bezpieczeństwa:
• nie podawaj szczegółowych danych przez telefon, nawet kiedy bank rzekomo ich wymaga (pracownicy banku i tak mają je w systemie),
• jeśli znajomy znienacka prosi Cię o kod BLIK w rozmowie na komunikatorze, zadzwoń do niego i upewnij się, że to z nim rozmawiasz,
• przed potwierdzeniem transakcji BLIK sprawdź dwa razy, ile wynosi kwota i do kogo ona trafi,
• nie klikaj w linki otrzymywane od nieznanych numerów – niemal na pewno przeniosą Cię one do stron wyłudzających dane lub pieniądze,
• przed zalogowaniem się na konto w banku, dwa razy upewnij się, że adres strony jest właściwy (nie używaj do tego linków przesłanych w wiadomościach e-mail czy sms,
• nie loguj się wrażliwymi danymi w otwartych sieciach Wi-Fi, m.in. w kawiarniach,
• stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnienie kont społecznościowych (2FA) – dzięki niemu każda osoba próbująca zalogować się na Twoje konto będzie musiała wprowadzić specjalny kod wysyłany tylko na autoryzowany numer telefonu komórkowego.
Drogi kierowco lub właścicielu/użytkowniku jednośladu
To czy bezpiecznie dojedziesz do celu w głównej mierze zależy od ciebie samego. Poprzez twoją postawę za kierownicą przejawiającą się respektowaniem przepisów prawa, a także szacunkiem do innych użytkowników ruchu tworzysz kulturę bezpieczeństwa na drodze. Kierując pojazdem odpowiadasz za przewożone osoby oraz innych uczestników ruchu. Przed podróżą sprawdź stan techniczny pojazdu. Nigdy nie prowadź samochodu lub jednośladu będąc pod wpływem alkoholu. Jazda w stanie nietrzeźwości to poważne przestępstwo. Przestrzegaj ograniczeń prędkości oraz korzystaj z pasów bezpieczeństwa. Właściwie przewóź dzieci w pojeździe. Jedź rozważnie i przestrzegaj przepisów prawa, bądź życzliwy.
Pamiętaj, że w dniu:
- 8 kwietnia-w godz. 18:00-22:00
- 9 kwietnia-w godz. 8:00-22:00
- 10 kwietnia-w godz. 8:00-22:00
obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 roku w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu niektórych pojazdów na drogach.
Właścicielu jednośladu ty także jesteś zobowiązany do przestrzegania prawa. Z odpowiedzialności za popełniane wykroczenia nie zwalnia cię nieznajomość przepisów ruchu drogowego.
Dzień ,,Śmigusa Dyngusa”
W Poniedziałek Wielkanocny zapobiegajmy i reagujmy na wybryki chuligańskie związane z nadużywaniem tradycji. Mundurowi przypominają, że w przypadku zniszczenia bądź zabrudzenia odzieży lub innego uszkodzenia mienia w wyniku celowego oblania możemy być pociągnięci do odpowiedzialności karnej na podstawie art. 288 kk lub art. 124 kw, art. 51 kw, art. 75 kw oraz art. 140 kw. W sytuacji, gdy obiektem ataków są pojazdy w ruchu drogowym możemy odpowiadać za czyny z art. 76 kw, art. 90 kw a także art. 86 kw. Za czyny, o których mowa grozi kara grzywny, nagany lub nawet ograniczenia wolności czy kara aresztu.
Nasze bezpieczeństwo zależy od nas samych, dlatego bądźmy ostrożni podczas świątecznych zakupów i nie śpieszmy się na drodze!
Funkcjonariusze Policji Komendy Powiatowej Policji w Tczewie życzą wszystkim podróżującym bezpiecznych Świąt Wielkanocnych!