85-letnia mieszkanka Tczewa straciła nie tylko oszczędności
Oszuści podszywający się pod funkcjonariuszy Policji to coraz powszechniejsza metoda wykorzystywana przez przestępców do wyłudzania pieniędzy od niewinnych osób. Niestety, ofiarą tego typu oszustwa padła 85-letnia mieszkanka Tczewa, która straciła duże pieniądze i cenne przedmioty. Przypominamy, policjanci nigdy nie proszą o pieniądze!
Oszust podszywający się pod funkcjonariusza Policji jest jednym z coraz powszechniejszych metod, które wyrządza szkody osobom starszym i ufnym. Ostatnio doszło do kolejnego tego rodzaju incydentu, gdy 85-letnia mieszkanka Tczewa padła ofiarą oszustwa. Ten przypadek jest przykładem na to, jak łatwo można zostać oszukanym, jeśli nie jest się dostatecznie świadomym zagrożeń i nie zachowuje się ostrożności. W tym konkretnym przypadku seniorka odebrała telefon od mężczyzny podającego się za policjanta. Oszust powiedział, że jej syn spowodował śmiertelny wypadek i że potrzebna jest kaucja w wysokości 30 tysięcy złotych. Kobieta, będąc w stanie szoku i paniki, uwierzyła w fałszywą historię i zgodziła się przekazać pieniądze. Nieświadoma oszustwa, 85-latka umówiła się z mężczyzną, który podawał się za prawnika. Zaufała mu na tyle, że przekazała mu 25 tysięcy złotych, 50 euro oraz złotą bransoletkę o wartości 2 tysięcy złotych. Dopiero po przekazaniu pieniędzy i biżuterii kobieta zdała sobie sprawę, że została oszukana. Szybko zgłosiła to na policję, co umożliwiło podjęcie działań w celu ścigania sprawców.
W celu zapobiegania oszustwom podszywającym się pod funkcjonariuszy Policji należy przede wszystkim pamiętać, aby:
• Zachować zdrowy rozsądek: Bądź czujny i nie daj się zwieść manipulacjom. Policja nigdy nie będzie żądać przekazania pieniędzy przez telefon ani nie prosi o cenne przedmioty jako kaucję.
• Zweryfikować tożsamość: Jeśli otrzymasz telefon od osoby podającej się za policjanta, zawsze żądaj numeru identyfikacyjnego i danych służbowych. Następnie skontaktuj się z lokalną jednostką policji.