Debata o uzależnieniach – wspólne działania na rzecz dzieci i młodzieży
W piątek w Tczewie odbyła się debata społeczna poświęcona problematyce uzależnień wśród dzieci i młodzieży. W spotkaniu wzięli udział eksperci, przedstawiciele służb oraz mieszkańcy, by wspólnie zastanowić się, jak przeciwdziałać temu problemowi.
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo młodych mieszkańców powiatu tczewskiego, w miniony piątek zorganizowano debatę społeczną, której głównym tematem były uzależnienia wśród dzieci i młodzieży. Spotkanie zgromadziło ekspertów, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Gośćmi specjalnymi byli Pani Iwona Kordys z Punktu Konsultacyjnego „OKNO” w Tczewie, Tomasz Korowaj z Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku oraz Pani Wioleta Hoog z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tczewie. W wydarzeniu uczestniczył również pełniący obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Tczewie mł. insp. Robert Fiorek oraz zastępca naczelnika wydziału prewencji nadkom. Adam Serkowski. Policjanci podkreślili, jak ważna jest współpraca między rodzicami, szkołami i służbami w przeciwdziałaniu uzależnieniom oraz reagowaniu na pierwsze niepokojące sygnały. Podczas spotkania poruszono wiele tematów, takich jak profilaktyka uzależnień od substancji psychoaktywnych i mediów cyfrowych, rola rodziców i wychowawców w budowaniu zdrowych relacji z młodzieżą, a także dostępne formy pomocy w przypadku wystąpienia problemów. Debata była także okazją do wymiany doświadczeń i podjęcia działań na rzecz wzmocnienia profilaktyki. Obecni na spotkaniu mieszkańcy mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Organizatorzy podkreślają, że tylko wspólnym wysiłkiem można skutecznie przeciwdziałać uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży. Policjanci apelują do rodziców i opiekunów, by zwracali uwagę na zachowania swoich dzieci i nie bali się szukać pomocy w instytucjach zajmujących się wsparciem rodzin.
Na koniec spotkania rozmawiano z zainteresowanymi o służbie w Policji i procesie rekrutacji, a dzielnicowa omówiła aplikację „Moja Komenda” oraz przedstawiła możliwości zgłaszania niebezpiecznych sytuacji w aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.