Wiadomości

Zmiany w procesie rekrutacji do służby w Policji

Data publikacji 17.03.2025

15 marca 2025 roku weszły w życie nowe zasady dotyczące postępowania kwalifikacyjnego dla kandydatów do służby w Policji. Zmiany obejmują m.in. okresy karencji w przypadku niezaliczenia poszczególnych etapów rekrutacji, modyfikację ich kolejności, a także sposób przeprowadzania testu sprawności fizycznej. Wprowadzono również nową metodę aplikowania do służby.

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 lutego 2025 roku, zmienione zostały zasady postępowania kwalifikacyjnego. Zmiany obejmują m.in. modyfikację kolejności etapów rekrutacyjnych oraz okresy karencji, które obowiązują w przypadku ich niezaliczenia. Wprowadzono również nowy test sprawności fizycznej, który oceni siłę, zręczność i wytrzymałość przyszłych funkcjonariuszy.

W województwie pomorskim kandydaci do służby w Policji będą poddani rekrutacji w następującej kolejności:

  • Test psychologiczny – w przypadku niezaliczenia tego etapu kandydat może ponownie przystąpić do badania po upływie 6 miesięcy od daty pierwszego podejścia.
  • Test wiedzy – etap nieselektywny, co oznacza, że uzyskane punkty zostaną uwzględnione przy tworzeniu listy rankingowej kandydatów, niezależnie od ich liczby.
  • Test sprawności fizycznej – w przypadku niezaliczenia tego etapu kandydat może ponownie przystąpić do testu po upływie 14 dni kalendarzowych.
  • Rozmowa kwalifikacyjna – w przypadku niezaliczenia tego etapu kandydat może ponownie przystąpić do rozmowy po upływie 14 dni kalendarzowych.
  • Ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej przez komisję lekarską – w przypadku niezaliczenia tego etapu kandydat może przystąpić do badania po upływie 4 miesięcy.

 

Ważną zmianą jest także modyfikacja testu sprawności fizycznej. Dotychczasowy tor przeszkód został zastąpiony czterema nowymi elementami, wzorowanymi na modelu corocznego zaliczenia, do którego przystępują funkcjonariusze Policji.

Aby pomyślnie przejść test sprawności fizycznej, kandydaci muszą zaliczyć cztery wyzwania, które sprawdzą ich siłę, zręczność i wytrzymałość.

Pierwsze zadanie polega na rzucie 3-kilogramową piłką lekarską. Kandydat ustawia się w pozycji rozkrocznej na linii rzutu i wykonuje rzut oburącz zza głowy. Punkty przyznawane są na podstawie odległości (min. 4,5 metra). W przypadku dotknięcia lub przekroczenia linii rzutu, bądź wykonania rzutu niezgodnego z wymaganiami, zadanie nie zostanie zaliczone.

Następnie kandydat przystępuje do siadów z leżenia tyłem. Pozycja początkowa to leżenie na plecach, z rękami zaplecionymi za głową i nogami ugiętymi pod kątem nie większym niż 90 stopni. Na komendę „ćwicz” kandydat wykonuje siad, dotykając kolan łokciami, a następnie wraca do pozycji leżącej, dotykając łokciami materaca. Punkty przyznawane są za liczbę prawidłowo wykonanych powtórzeń w czasie 30 sekund (min. 14). Błędy, takie jak brak dotknięcia kolan łokciami, niewłaściwe dotknięcie materaca lub uniesienie bioder, skutkują brakiem punktów.

Trzecim zadaniem jest bieg ze zmianą kierunku. Kandydat musi trzykrotnie pokonać trasę wyznaczoną przez stojaki, przestrzegając określonego schematu. Maksymalny czas na zaliczenie tego wyzwania to 33 sekundy. Błędy techniczne, takie jak niezgodne z instrukcjami wykonanie biegu lub przewrócenie stojaków, skutkują niezaliczeniem podejścia.

Ostatnią próbą jest bieg polegający na obieganiu stojaków ustawionych w odległości 10 metrów. Kandydat ma 90 sekund, aby jak najwięcej razy obiec stojaki zgodnie z ustalonym schematem (min. 19 odległości). Błędy, takie jak wykonanie zadania niezgodnie z planem lub przewrócenie stojaków, uniemożliwiają zaliczenie próby.

 

Nowe rozporządzenie wprowadza również możliwość składania dokumentów rekrutacyjnych elektronicznie, za pośrednictwem platformy ePUAP. Jest to najszybsza, najprostsza i najwygodniejsza metoda aplikowania do służby. Aby to zrobić, należy w serwisie ePUAP przejść do usługi „Wstąp do Policji”, wypełnić Elektroniczny kwestionariusz osobowy kandydata i wysłać formularz.

 

Kto może starać się o przyjęcie do Policji?

Aby zostać kandydatem do służby w Policji, należy spełnić następujące wymagania:

  • Posiadać polskie obywatelstwo.
  • Nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
  • Korzystać z pełni praw publicznych.
  • Posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.
  • Posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której kandydat jest gotów się podporządkować.
  • Dać rękojmię zachowania tajemnicy, stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
  • Posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej (w przypadku osób podlegających kwalifikacji wojskowej).
  • Posiadać nieposzlakowaną opinię.

Szczegółowe informacje na temat rekrutacji do służby w Policji dostępne są na stronie internetowej: https://dobor.pomorska.policja.gov.pl/

Powrót na górę strony